NOVICE – ARRS


 

POZIVI – OBZORJE 2020

POZIV ZA NEODVISNE STROKOVNJAKE / OCENJEVALCE

Evropska komisija poziva k sodelovanju neodvisne strokovnjake (ocenjevalce), ki bi v okviru programa Obzorje 2020 želeli ocenjevati predloge za financiranje EU ter izvajati druge dejavnosti, kot so spremljanje, ocenjevanje programov in razvoj politik. Zainteresirani kandidati so vabljeni, da se prijavijo preko spletne strani evropske komisije. Prva ocenjevanja predlogov za projekte so se začela leta 2014.
Več informacij. 

 

NOVICE IN OBVESTILA – OBZORJE 2020

 

 

 

      • VSE NA ENEM MESTU: ROKI RAZPISOV OBZORJA 2020 ZA LETI 2016-2017

Špansko podjetje Zabala Innovation Consulting je pripravilo koledar z roki vseh razpisov Obzorja 2020 za leti 2016 in 2017. Z dokumentom boste tako na enem mestu našli povezave do vseh razpisov Obzorja 2020 v naslednjih dveh letih glede na posamezne roke za oddajo projektnih predlogov.

Povezava do dokumenta:  tukaj.

 

      • EVROPSKA SREDSTVA ZA DODELJEVANJE SPODBUD V OKVIRU INICIATIVE EUREKA

Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, organ upravljanja za evropske strukturne sklade in Kohezijski sklad, je potrdila »Javni razpis za dodeljevanje spodbud v okviru iniciative EUREKA», ki bo omogočil sofinanciranje slovenskega dela mednarodnih raziskovalno – razvojnih projektov, ki so potrjeni s strani Odbora Visokih predstavnikov programa EUREKA (network project) ali v okviru ene od dveh strateških iniciativ »dežnik« ali »grozd« (umbrella, cluster). Skupna višina sredstev namenjenih za javni razpis znaša 4,5 milijona evrov, Evropski sklad za regionalni razvoj prispeva 80 %. Javni razpis bo predvidoma objavljen danes.

Namen javnega razpisa je omogočiti podjetjem, ki svojo dejavnost izvajajo na območju Republike Slovenije, polnopravno vključevanje v projekte mednarodnega programa EUREKA in spodbujanje njihove udeležbe na vseh tehnoloških področjih programa EUREKA. Podpira se tudi sodelovanje z javnimi raziskovalnimi organizacijami v obliki svetovanja podjetjem. Cilj je spodbujanje vključevanja podjetij v mednarodne EUREKA projekte v obliki subvencije za raziskovalno-razvojne aktivnosti ter podjetjem omogočiti, da lahko ostajajo v koraku tako z evropskimi raziskovalno-razvojnimi trendi, kot s podjetniškimi trendi, ki nastajajo v evropskem prostoru. Predvidoma bodo nepovratna sredstva dodeljena vsaj 10 upravičencem. Obvestilo: Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko: http://www.eu-skladi.si/sl/aktualno/novice/evropska-sredstva-za-dodeljevanje-spodbud-v-okviru-iniciative-eureka

Več informacij: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo

 

KAM PO EVROPSKA SREDSTVA?

eu sredstva

Slovenija ima v tej finančni perspektivi črpanja evropskih kohezijskih sredstev skupno na voljo 3,6 milijarde evrov (od tega bo 600 milijonov iz slovenskega proračuna). Razpise bodo objavljala posamezna ministrstva. Po do zdaj sprejetem izvedbenem načrtu porabe tega denarja, ta načrt sicer še ni dokončen, bo v letu 2016 ponujenih 436 milijonov evrov evropskih sredstev, dodatnih slabih 71 milijonov evrov bo prispeval slovenski proračun. Od tega je nekaj manj kot 70 milijonov evrov namenjenih za projekte, ki slonijo na strategiji pametne specializacije, torej za projekte raziskav in razvoja na področjih, ki jih je država opredelila kot strateška. Za projekte »v smeri dinamičnega in konkurenčnega podjetništva« bo skupno na voljo 108 milijonov evrov. Sem sodijo spodbude za nastajanje podjetij ter za povečanje dodane vrednosti malih in srednjih podjetij. Del denarja bo ponujen neposredno prek razpisov, nekaj pa prek slovenskega podjetniškega sklada, SID banke,Slovenskega regionalno razvojnega sklada, nekatere ukrepe bo izvajalo gospodarsko ministrstvo. Za spodbujanje zaposlovanja je predvidenih 78 milijonov evrov.

Čeprav o razpisih, na katere se bo mogoče prijaviti v letu 2016, večinoma še ni nič uradno znanega, na službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) napovedujejo, da bo v letih 2016 in 2017 izplačanih 400 milijonov evrov. Torej načrtujejo, da bodo končani projekti v tolikšni vrednosti.

501 mil

 

Podjetniški sklad bo dal največ za garancije

V letu 2016 bo Slovenski podjetniški sklad (SPS) tako kot minula leta ponudil več oblik pomoči za podjetja. Za to bo imel na voljo okoli 132 milijonov evrov, kar naj bi po njihovi oceni zadostovalo za približno 1.300 podjetij. Glavnino finančnih spodbud, okoli 80 odstotkov, bodo pomenile garancije za bančna posojila. Podjetje bo lahko pridobilo garancijo za bančno posojilo do 1,25 milijona evrov, SPS bo tudi subvencioniral obrestno mero. Mikro in mala podjetja bodo lahko pridobila do 25 tisoč evrov posojila za zagotavljanje nemotenega poslovanja. Za novoustanovljena in mlada podjetja, to so podjetja, mlajša od pet let, bodo na voljo zagonske spodbude v obliki posojila do 54 tisoč evrov ter tudi subvencije. Podjetja v drugi razvojni fazi se bodo lahko potegovala za semenski kapital, v okviru tega bo mogoče pridobiti 75 tisoč evrov konvertibilnega posojila ali pa neposreden kapitalski vložek do 200 tisoč evrov.

132

 

SID banka se pripravlja na Junckerjev načrt

V SID banki pravijo, da bo glavni poudarek še vedno na financiranju podjetij v sodelovanju s poslovnimi bankami. Pri neposrednem financiranju podjetij bodo osvežili tiste programe, kjer poslovne banke še niso dovolj aktivne, pojasnjuje Damjan Kozamernik iz SID banke. Ob upadanju javnih vlaganj bodo dali poudarek financiranju zasebnih naložb.

SID banka se bo postopno umikala iz financiranja obratnega kapitala, osredotočili se bodo predvsem na podporo tistim podjetjem, ki zaradi prenizke kapitaliziranosti in slabše bonitete pri poslovnih bankah še težko dobijo podporo, a imajo obetavne programe. Za takšna podjetja bodo uvedli dva nova sklada dolgoročnih posojil s skupnim proračunom 200 milijonov evrov.

V letu 2016 načrtujejo tudi sofinanciranje infrastrukturnih projektov, samostojno ali v sodelovanju s poslovnimi bankami. Za podjetja pripravljajo še dva sklada z dolgoročnejšimi načrti, ki naj bi se opirala na tako imenovani Junckerjev investicijski načrt EU. Prvi je sklad podrejenega financiranja v malih in srednjih podjetjih; v tem bo predvidoma na voljo 150 milijonov evrov do leta 2023. Drugi sklad, v katerem naj bi bilo do leta 2013 na voljo 185 milijonov evrov, pa naj bi bil namenjen financiranju pri obnovi stavb javnega sektorja, o tem se še dogovarjajo z ministrstvom za infrastrukturo.

Sicer pa se bodo tudi v letu 2016 nadaljevali programi pomoči za podjetja, ki jih je SID izvajal v letu 2015. Z gospodarskim ministrstvom se dogovarjajo, da bi tiste, ki letos potečejo, a je denar še ostal, podaljšali v prihodnje leto.

 

Spodbujanje zaposlovanja

Cilj ministrstva za delo je na letni ravni za aktivno politiko zaposlovanja nameniti sto milijonov evrov. Že za december so napovedani razpisi za spodbujanje zaposlovanja brezposelnih mladih (tako imenovani Prvi izziv), ki bodo predvidoma odprti še leta 2016, za vzhodno Slovenijo je bil že objavljen 7. decembra. Cilj programa je, da bi se vanj vključilo vsaj 1.240 brezposelnih. Ti bi nato 15 mesecev imeli subvencionirano zaposlitev pri podjetjih, je razvidno iz opisa na spletni strani službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Delodajalec lahko pridobi subvencijo 7.250 evrov za vsakega zaposlenega.

S projektom Usposabljanje na delovnem mestu pa bodo spodbujali zaposlovanje starejših od 50 let, dolgotrajno brezposelnih in brezposelnih z nizko izobrazbo.

Leta 2016 bo objavljen razpis Spodbujanje zaposlovanja, ki bo prav tako namenjen zaposlovanju teže zaposljivih skupin.

Že odprt je razpis za Sofinanciranje kadrovskih štipendij delodajalcem. Skupno ima sklad za razvoj kadrov in štipendiranje za ta namen na voljo tri milijone evrov, razpis bo odprt do konca marca 2016. Sklad sofinancira 50 odstotkov dodeljene štipendije, a do največ 30 odstotkov višine minimalne plače.

 

100

Regije: garancije podjetjem za posojila, namenjena naložbam

Regionalne razvojne agencije, ki so izvajalci regionalnih garancijskih shem, imajo v tem okviru odprte razpise za posojila in garancije za MSP. Do sredine leta 2018 oziroma do porabe sredstev imajo tako razpise odprte Razvojna agencija ROD Ajdovščina, Razvojna agencija savinjske regije, Regionalna razvojna agencija Posavje,Regionalna razvojna agencija Gorenjske BSC, Razvojni center Novo mesto, Regionalna razvojna agencija za Koroško. Namen teh pomoči je spodbujanje razvoja malega in srednjega gospodarstva skozi povečanje investicijske aktivnosti in zaposlovanje. Prek teh razpisov regionalne razvojne agencije dodeljujejo garancije na podlagi ugodnih bančnih posojil za začetne naložbe v opredmetena in neopredmetena osnovna sredstva, ki so denimo povezana s vzpostavitvijo nove poslovne enote ali razširitvijo zmogljivosti poslovne enote. Garancijo je mogoče pridobiti tudi za posojila za obratna sredstva v povezavi z naložbo.

440 tisoč evrov

je namenjenih za mikroposojila v Mariboru s širšo okolico.

 

Tudi v občinah se najde denar

Nekatere občine podjetjem s sedežem v občini ponujajo možnost sofinanciranja za izboljšanje konkurenčnosti podjetja, denimo denar za naložbe, za zaposlovanje, izobraževanje kadrov, inovacije. Ali ima morda vaša občina na voljo kakšen podoben razpis, lahko pogledate na spletnem portalu (http://subvencije.finance.si/).

 

      • PORČILO EC: KAKO SE IZOGNITI POGOSTIM NAPAKAM, UGOTOVLJENIH V ZAHTEVKIH ZA POVRAČILO STROŠKOV?

logo_ce-en-rvb-hr

Generalni direktor v GD za raziskave in inovacije Robert -Jan Smits vsako leto zaželi prejemnikom sredstev 7. okvirnega programa in Obzorja 2020 error-free leto (dopis). Evropsko računsko sodišče in revizorji Komisije še vedno, vsako leto, najdejo napake v zahtevkih za povračilo stroškov. Te napake povzročijo vračilo sredstev, hkrati pa proces škoduje ugledu okvirnih programov in raziskav EU na splošno. Mnogim od teh napak se je mogoče preprosto izogniti z več pozornosti pri prebiranju osnovnih pravil in pri pripravi zahtevkov za povračilo stroškov.

V marcu 2012 je Generalni direktorat za raziskave in inovacije objavil noto “Kako se  izogniti pogostim napakam, ki so ugotovljene v zahtevkih za povračilo stroškov” za upravičence 7. okvirnega programa. Tu je povezava: https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/fp7/104049/avoid-finance-errors_en.pdf

Za upravičence Obzorja 2020, je precej navodil na voljo preko Portala za udeležence (Participant Portal), ki se redno posodablja, vse podrobnosti pa so na voljo v Vzorčnem sporazumu za dodelitev sredstev (Annotated Model Grant Agreement): http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/grants_manual/amga/h2020-amga_en.pdf


ČLANKI POVEZANI Z RAZPISI